Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Hitta en expert


Nedan hittar du några av våra medarbetare som kan svara på frågor inom efterfrågade områden och som även ofta nås på sin mobil.

Hittar du inte rätt expert i denna lista kan du se all personal och deras presentationer, mejl och kontorstelefonnummer i personallistan. Under forskning kan du läsa om våra forskningsområden och där hittar du också både pågående och avslutade forskningsprojekt.

----------------------------------------------------------

Politisk populism och medier; Ungdomars politiska engagemang; Politisk kommunikation

Mats Ekström, tel: 0702-883879, mats.ekstrom@jmg.gu.se
Presentation

Mediepåverkan, mediepsykologi, politisk psykologi och kommunikation, sociala medier
Peter Dahlgren, 073-570 58 75, peter.dahlgren@jmg.gu.se
Presentation

Sociala medier/internet/användarskapat innehåll
Annika Bergström, 0709-23 37 61, annika.bergstrom@jmg.gu.se
Presentation

Mobila tjänster/mobiltelefoni/flerkanalspublicering. Gratistidningar, medieanvändning, mediemarknader, dagspress
Oscar Westlund, 0709-91 59 99, oscar.westlund@jmg.gu.se
Presentation

Medier och kriser/pandemier, nedladdning från nätet, svenskars biobesök
Marina Ghersetti, 031-786 12 15 (vidarekopplad till mobil), marina.ghersetti@jmg.gu.se
Presentation

Medier och kriser/pandemier, tidningshistoria
Tomas Andersson Odén, 0730-53 32 21, tomas.andersson@jmg.gu.se
Presentation

Medier och otrygghet/brott
Gabriella Sandstig, 031-786 4794 (vidarekopplad till mobil), gabriella.sandstig@jmg.gu.se
Presentation

Medier och valrörelser/Public service
Kent Asp, 0705-28 12 28, kent.asp@jmg.gu.se

Medier och valrörelser/politisk reklam/politiska skandaler
Bengt Johansson, 0702-21 24 02, bengt.johansson@jmg.gu.se
Presentation

Miljöjournalistik, TV-historia, ledarskap i medier, genusforskning
Monika Djerf-Pierre, 031-786 1208 (vidarekopplad till mobil), monika.djerf-pierre@jmg.gu.se
Presentation

Genus, jämställdet, ålder, journalistik & reklam
Maria Edström,  031-7864992, maria.edstrom@jmg.gu.se
Presentation

Nyheter och genus, nyhetsproduktion
Monica Löfgren-Nilsson, 0702-51 77 46, monica.lofgren-nilsson@jmg.gu.se
Presentation

Partier och valrörelser, politisk reklam, Sociala medier, strategisk kommunikation, opinioner om reklam
Marie Grusell, medieforskare, 0706-72 19 96, marie.grusell@jmg.gu.se
Presentation

Myndigheters kommunikation, strategisk kommunikation, PR, varumärken
Magnus Fredriksson, 0706-46 11 14, magnus.fredriksson@jmg.gu.se
Presentation

Medieetik/medier och yttrandefrihet
Jan Strid, 0703-277441

Medieetik, yttrandefrihet
Britt Börjesson, 0706-80 49 12, britt.borjesson@jmg.gu.se
Presentation

Medieanvändning/mediestruktur/mediehistoria
Lennart Weibull, 0708-49 39 88, lennart.weibull@som.gu.se

Politisk retorik, valaffischer, kriskommunikation, bildanvändning
Orla Vigsö, 0734-233098, orla.vigso@jmg.gu.se
Presentation

Medier och korruption/pressfrihet/flerkanalspublicering
Mathias A. Färdigh, 070-3000 185, mathias.fardigh@jmg.gu.se
Presentation

Journalistik, journalistrollen, sociala medier
Ulrika Hedman, 070-292 7716, ulrika.hedman@jmg.gu.se
Presentation

Medieanvänding och medieundervisning i lärarutbildning och skola
Barbro Oxstrand, 0707-142263, barbro.oxstrand@jmg.gu.se
Presentation

Politisk kommunikation/valrörelser/journalistik och politik
Nicklas Håkansson, 0739-155470, nicklas.hakansson@jmg.gu.se
Presentation

Kulturjournalistik, kulturförmedling, konst- och kulturkritik
Maarit Jaakkola, 0709-618 12 20, maarit.jaakkola@nordicom.gu.se

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2017-08-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?