Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för journalistik, medier och kommunikation

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för journalistik, medier och kommunikation
Box 710
405 30 Göteborg
Leveransadress: Seminariegatan 1 B, 413 13 Göteborg
Besöksadress: Seminariegatan 1 B, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 4950
Webbplats: www.jmg.gu.se
Epost: jmg@jmg.gu.se

Prefekt: Ulla Sätereie

Om enheten

I händelsernas centrum
Nya medier. Dragkamp om opinion och makt. Vad skiljer information från journalistik, PR från reklam och nyheter från propaganda? Vi lever i ett samhälle i förändring, med stora utmaningar att möta. Samtidigt har medielandskapet aldrig varit mer skiftande eller makten över opinionen mer svårfångad.

Mitt i händelsernas centrum står JMG, Institutionen för journalistik, medier och kommunikation vid Göteborgs universitet. En av Nordens mest välrenommerade institutioner inom sitt område, med bredd och djup i både forskning och utbildning. Idag rankas exempelvis vår journalistutbildning som en av landets bästa och många studenter söker sig hit just av den anledningen.

Läs mer...

Senaste publikationer

Nyhetsjournalistiken som den radikala högerpopulismens fiende och vän
Mats Ekström
Johansson B. & Truedson L. (red.) När makten står på spel: journalistik i valrörelser, Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Right-wing populism and the news media: A cross-cultural study of populist performances, journalist practices and news discourse
Mats Ekström
Current populism in Europe and the role of the media. Prague: 22 May , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The accomplishment of style in mediated political performance: The case of right wing populism
Mats Ekström, Marianna Patrona, Joanna Thornborrow
Paper presented at the Ross Priory conference on Broadcast Talk, July 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Balans mellan blocken men kritiskt SD-fokus
Bengt Johansson, Lars Truedson
Johansson B. & Truedsson (red.). När makten står på spel: Journalistik i valrörelser, Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Medievalrörelsen 2014. Invandringsfrågan i fokus för balanserad bevakning
Bengt Johansson
Johansson B. & Truedsson (red.). När makten står på spel: Journalistik i valrörelser, Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Vad gör en valrörelse med oss? Om relationerna mellan väljare, valda och journalister i valet 2014
Stefan Dahlberg, Bengt Johansson, Patrik Öhberg
Johansson B. & Truedsson (red.). När makten står på spel: Journalistik i valrörelser, Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

När makten står på spel. Journalistik i valrörelser
Bengt Johansson, Lars Truedson
Stockholm, Institutet för mediestudier, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Media Effects on Attitudes toward Migration and Mobility in the EU
Christine E. Meltzer, Christian Schemer, Hajo G. Boomgaarden, Jesper Strömbäck, Jakob-Moritz Eberl et al.
Oxford, Compas/Reminder, Rapport 2017
Rapport

Filmer, affischer och en massa pengar – partiernas valreklam 2014
Nicklas Håkansson, Bengt Johansson, Orla Vigsø
Johansson B. & Truedsson (red.). När makten står på spel: Journalistik i valrörelser , Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 60

Namn Titel Telefon E-post
Aitaki, Georgia Doktorand 031-786 2796 georgia.aitaki@jmg.gu.se
Alm, Per Universitetsadj 031-786 4997 per.alm@jmg.gu.se
Andersson Oden, Tomas Universitetslektor 031-786 4977 tomas.oden@jmg.gu.se
Arnesson, Johanna Doktorand 031-786 2821 johanna.arnesson@jmg.gu.se
Benkel, Ulf Gästlärare 0705-658471 ulf.benkel@jmg.gu.se
Bergström, Annika Universitetslektor 031-786 5178 annika.bergstrom@jmg.gu.se
Börjesson, Britt Universitetsadjunkt 031-786 1203 britt.borjesson@jmg.gu.se
Carlsson, Ulla Seniorprofessor 031-786 1219 ulla.carlsson@gu.se
Copp, Christel Universitetsadjunkt 0708-245747 christel.copp@jmg.gu.se
Crouch, David Universitetslektor david.crouch@jmg.gu.se
Dahlgren, Peter Doktorand 031-786 3831 peter.dahlgren@jmg.gu.se
Djerf-Pierre, Monika Professor, Proprefekt 031-786 1208 monika.djerf-pierre@jmg.gu.se
Edström, Maria Universitetslektor 031-786 4992 maria.edstrom@gu.se
Ekström, Mats Professor 031-786 1236 mats.ekstrom@gu.se
Eliasson, Erik Universitetsadj 031-786 4096 erik.eliasson@jmg.gu.se
Foresti, Sandra Universitetsadj 031-786 4991 sandra.foresti@jmg.gu.se
Fraenckel, Torbjörn Universitetsadj 031-786 6126 torbjorn.fraenckel@jmg.gu.se
Fredriksson, Magnus Universitetslektor 031-786 1196 magnus.fredriksson@jmg.gu.se
Färdigh, Mathias A. Universitetslektor 031-786 4233 mathias.fardigh@jmg.gu.se
Ghersetti, Marina Universitetslektor 031-786 1215 marina.ghersetti@jmg.gu.se
Grusell, Marie Universitetslektor 031-786 4985 marie.grusell@jmg.gu.se
Grusell, Marie Universitetslektor, Studierektor marie.grusell@jmg.gu.se
Hedman, Ulrika Doktorand 031-786 6134 ulrika.hedman@jmg.gu.se
Hultin-Treutiger, Christina Universitetsadj 031-786 4986 kicki.hultin@jmg.gu.se
Hultin-Treutiger, Christina Universitetsadj, Studierektor 031-786 4986 kicki.hultin@jmg.gu.se
Håkansson, Nicklas Universitetslektor 031-786 4944 nicklas.hakansson@jmg.gu.se
Ivarsson, Sara Doktorand 031-786 4988 sara.ivarsson@jmg.gu.se
Jalakas, Heikki Datadriftledare 031-786 4972 heikki.jalakas@jmg.gu.se
Jervelycke Belfrage, Maria Universitetsadj 031-786 4978 maria.jervelycke@jmg.gu.se
Johannison, Lena Studieadministratör, Studievägledare 031-786 1183 lena.johannison@jmg.gu.se
Johansson, Bengt Professor 031-786 4984 bengt.johansson@jmg.gu.se
Jones, Christina Studieadministratör 031-786 5179 christina.jones@jmg.gu.se
Lindgren, Elina Forskare bitr elina.lindgren.2@gu.se
Löfgren Nilsson, Monica Universitetslektor 031-786 1186 monica.lofgren-nilsson@jmg.gu.se
Malmström, Cajsa Kommunikatör 031-786 6310 cajsa.malmstrom@gu.se
Nabil, Md Doktorand 031-786 5446 md.nabil@jmg.gu.se
Oleskog Tryggvason, Per Doktorand per.oleskog.tryggvason@som.gu.se
Oxstrand, Barbro Doktorand barbro.oxstrand@jmg.gu.se
Patrona, Marianthi Gästforskare marianthi.patrona@gu.se
Persson, Gustav Doktorand 031-786 4988 gustav.persson@jmg.gu.se
Rodin, Pavel Doktorand 031-786 3831 pavel.rodin@jmg.gu.se
Rybina, Alla Doktorand 031-786 4989 alla.rybina@jmg.gu.se
Sandstig, Gabriella Universitetslektor 031-786 4794 gabriella.sandstig@jmg.gu.se
Shehata, Adam Universitetslektor 031-786 5057 adam.shehata@jmg.gu.se
Sjögren, Maria Doktorand 031-786 4993 maria.sjogren@jmg.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör ann-sofie.sten@gu.se
Strömbäck, Jesper Professor 031-786 4934 jesper.stromback@jmg.gu.se
Sveningsson, Malin Universitetslektor, Docent 031-786 6130 malin.sveningsson@gu.se
Särneö, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 4969 kerstin.sarneo@jmg.gu.se
Sätereie, Ulla Universitetsadj, Prefekt 031-786 4999 ulla.satereie@jmg.gu.se

Visar 1 - 50 av 60

Visar 41 - 50 av 1668

2017

När bjälken sitter i betraktarens ögon: om fientliga medier-fenomenet
Jesper Strömbäck, Bengt Johansson
Truedson L. (red.). Misstron mot medier, Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Cultural narratives and representations in Swedish law and media regarding age discrimination
Maria Edström, Eva-Maria Svensson
Cultural Narratives, Processes and Strategies in Representations of Age and Aging. Graz, Austria: 27-30 April, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Trender på Twitter
Peter Dahlgren
Svensk nationell datatjänst, Övrigt 2017
Övrigt

A matter of cultural distinction: News consumption in the online media landscape
Jonas Ohlsson, Johan Lindell, Sofia Arkhede
European Journal of Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stabilitet i en föränderlig värld: medieanvändning och social sammanhållning
Jesper Strömbäck
Larmar och gör sig till, Göteborg, SOM-institutet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A Welfare State of Mind?: Nordic journalists’ conception of their role and autonomy in international context
Laura Ahva, Arjen van Dalen, Jan Fredrik Hovden, Guðbjörg Hildur Kolbeins, Monica Löfgren Nilsson et al.
Journalism Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Methodological Approaches to the Analysis of Visual Political Communication Through Election Posters
Stephanie Geise, Orla Vigsø
Holtz-Bacha C. & Johansson B. (eds.). Election Posters Around the Globe, Cham, Springer International Publishing AG, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Posters: From Announcements to Campaign Instruments
Christina Holtz-Bacha, Bengt Johansson
Holtz-Bacha C. & Johansson B. (eds.). Election Posters Around the Globe, Cham, Springer International Publishing, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Skåningars konsumtion av lokala nyheter
Ulrika Andersson
Andersson U. (red). Slutna rum och öppna landskap: Den sydsvenska SOM-undersökningen 2015, Göteborg, SOM-institutet vid Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 41 - 50 av 1668

Sidansvarig: Cajsa Malmström|Sidan uppdaterades: 2014-04-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?