Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Hitta en expert

Nedan hittar du några av våra medarbetare som kan svara på frågor inom efterfrågade områden och som även ofta nås på sin mobil.

Hittar du inte rätt expert i denna lista kan du se all personal och deras presentationer, mejl och kontorstelefonnummer i personallistan. Under forskning kan du läsa om våra forskningsområden och där hittar du också både pågående och avslutade forskningsprojekt.

----------------------------------------------------------

Kriskommunikation

Kriskommunikation är ett av JMGs profilområden inom forskning. JMG:s forskare har under snart tre decennier forskat kring hur myndigheter, medier och medborgare agerat och kommunicerat i samband med andra samhälleliga kriser, såsom fågel- och svininfluensan samt ebola. Nu följer de rapporteringen om det nya coronaviruset (Covid-19).

Kriskommunikation
Bengt Johansson, 0702-21 24 02, bengt.johansson@jmg.gu.se
Presentation

Risk- och kriskommunikation
Gabriella Sandstig, 031-786 4794 (vidarekopplad till mobil), gabriella.sandstig@jmg.gu.se
Presentation

Medier och kriser/pandemier
Marina Ghersetti, 070-812 25 42, 031-786 12 15,
marina.ghersetti@jmg.gu.se
Presentation

Kriskommunikation
Orla Vigsö,
0734-233098,
orla.vigso@jmg.gu.se
Presentation

Medier och kriser/pandemier
Tomas Odén,
0730-53 32 21
tomas.oden@gmail.com


Övrig forskning

Genus, jämställdhet, ålder, journalistik & reklam
Maria Edström, 031-7864992, maria.edstrom@jmg.gu.se
Presentation

Internetanvändning och deltagande på nätet/nyhetsanvändning i det digitala medielandskapet
Annika Bergström, 0709-23 37 61, annika.bergstrom@jmg.gu.se
Presentation

Journalistik, journalistrollen, sociala medier
Ulrika Hedman, ulrika.hedman@som.gu.se
Presentation

Kulturjournalistik, kulturförmedling, konst- och kulturkritik
Maarit Jaakkola, 0709-618 12 20, maarit.jaakkola@nordicom.gu.se

Medieanvändning/mediestruktur/mediehistoria
Lennart Weibull, 0708-49 39 88, lennart.weibull@som.gu.se
Presentation

Mediebevakning av migration och medieeffekter på attityder till invandring
Nora Theorin, 0720-079163, nora.theorin@jmg.gu.se
Presentation

Medieetik, yttrandefrihet
Britt Börjesson, 0706-80 49 12, britt.borjesson@jmg.gu.se
Presentation

Mediepåverkan, mediepsykologi, politisk psykologi och kommunikation, sociala medier
Peter Dahlgren, 073-570 58 75, peter.dahlgren@jmg.gu.se
Presentation

Medier och korruption/pressfrihet/flerkanalspublicering
Mathias A. Färdigh, 070-3000 185, mathias.fardigh@jmg.gu.se
Presentation

Medier och kriser/pandemier, nedladdning från nätet, svenskars biobesök
Marina Ghersetti, 031-786 12 15 (vidarekopplad till mobil), marina.ghersetti@jmg.gu.se
Presentation

Medier och kriser/pandemier, tidningshistoria
Tomas Andersson Odén, 0730-53 32 21.

Medier och otrygghet/brott, otrygghet/brott samt det urbana
Gabriella Sandstig, 031-786 4794 (vidarekopplad till mobil), gabriella.sandstig@jmg.gu.se
Presentation

Medier och valrörelser/politisk reklam/politiska skandaler/kriskommunikation
Bengt Johansson, 0702-21 24 02, bengt.johansson@jmg.gu.se
Presentation

Miljö- och vetenskapsjournalistik, mediehistoria
Monika Djerf-Pierre, 031-786 1208 (vidarekopplad till mobil), monika.djerf-pierre@jmg.gu.se
Presentation

Mobila tjänster/mobiltelefoni/flerkanalspublicering. Gratistidningar, medieanvändning, mediemarknader, dagspress
Oscar Westlund, 0709-91 59 99, oscar.westlund@jmg.gu.se
Presentation

Myndigheters kommunikation, strategisk kommunikation, PR, varumärken
Magnus Fredriksson, 0706-46 11 14, magnus.fredriksson@jmg.gu.se
Presentation

Partier och valrörelser, politisk reklam, Sociala medier, strategisk kommunikation, opinioner om reklam
Marie Grusell, medieforskare, 0706-72 19 96, marie.grusell@jmg.gu.se
Presentation

Politisk kommunikation/valrörelser/journalistik och politik
Nicklas Håkansson, 0739-155470, nicklas.hakansson@jmg.gu.se
Presentation

Politisk populism och medier; Ungdomars politiska engagemang; Politisk kommunikation
Mats Ekström, tel: 0702-883879, mats.ekstrom@jmg.gu.se
Presentation

Politisk retorik, valaffischer, kriskommunikation, bildanvändning
Orla Vigsö, 0734-233098, orla.vigso@jmg.gu.se
Presentation

 

Sidansvarig: Cajsa Malmström|Sidan uppdaterades: 2020-03-19
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://jmg.gu.se/Press/hitta-en-expert/
Utskriftsdatum: 2020-03-31