Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för journalistik, medier och kommunikation

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för journalistik, medier och kommunikation
Box 710
405 30 Göteborg
Leveransadress: Seminariegatan 1 B, 413 13 Göteborg
Besöksadress: Seminariegatan 1 B, 413 13 Göteborg

Fax: 031-786 4950
Webbplats: www.jmg.gu.se
Epost: jmg@jmg.gu.se

Prefekt: Monica Löfgren Nilsson

Om enheten

I händelsernas centrum
Nya medier. Dragkamp om opinion och makt. Vad skiljer information från journalistik, PR från reklam och nyheter från propaganda? Vi lever i ett samhälle i förändring, med stora utmaningar att möta. Samtidigt har medielandskapet aldrig varit mer skiftande eller makten över opinionen mer svårfångad.

Mitt i händelsernas centrum står JMG, Institutionen för journalistik, medier och kommunikation vid Göteborgs universitet. En av Nordens mest välrenommerade institutioner inom sitt område, med bredd och djup i både forskning och utbildning. Idag rankas exempelvis vår journalistutbildning som en av landets bästa och många studenter söker sig hit just av den anledningen.

Läs mer...

Senaste publikationer

Combining New and Old Viewing Practices Uses and Experiences of the Transmedia Series “Skam”
Emelie Bengtsson, Rebecka Källquist, Malin Sveningsson
Nordicom Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How Opinion Polls Influence Political Parties
Per Oleskog Tryggvason
International Communication Association Conference, 24-28 May, Prague, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reassessing news convergence in legacy media organisations and online news startups
Sherwin Chua, Debbie Goh, Trisha Lin
Paper presented at the 68th Annual International Communication Association (ICA) Conference, Prague, Czech Republic, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

The Straits Times' new paywall strategy—is it working?
Sherwin Chua
Wan-Ifra Asian Newsmedia Focus (Oct-Nov 2018), Artikel i dagstidning 2018
Artikel i dagstidning

Personer

Visar 1 - 50 av 58

Namn Titel Telefon E-post
Aitaki, Georgia Doktorand 031-786 2796 georgia.aitaki@jmg.gu.se
Alm, Per Universitetsadjunkt 031-786 4997 per.alm@jmg.gu.se
Andersson Oden, Tomas Universitetslektor 031-786 4977 tomas.oden@jmg.gu.se
Arnesson, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 2821 johanna.arnesson@jmg.gu.se
Avenius, Malin Universitetsadjunkt malin.avenius@jmg.gu.se
Benkel, Ulf Universitetsadjunkt ulf.benkel@jmg.gu.se
Bergström, Annika Professor, Proprefekt 031-786 5178 annika.bergstrom@jmg.gu.se
Börjesson, Britt Universitetsadjunkt 031-786 1203 britt.borjesson@jmg.gu.se
Carlsson, Ulla Professor, UNESCO-professor i yttrandefrihet, medieutveckling och global politik 031-786 1219 ulla.carlsson@gu.se
Chua, Sherwin Doktorand 031-786 3485 sherwin.chua@jmg.gu.se
Copp, Christel Universitetsadjunkt christel.copp@jmg.gu.se
Crouch, David Universitetslektor david.crouch@jmg.gu.se
Dahlgren, Peter Doktorand 031-786 3831 peter.dahlgren@jmg.gu.se
Dahlström, Hanna Forskare, biträdande 031-786 4999 hanna.dahlstrom@jmg.gu.se
Djerf-Pierre, Monika Professor 031-786 1208 monika.djerf-pierre@jmg.gu.se
Edström, Maria Universitetslektor 031-786 4992 maria.edstrom@gu.se
Ekström, Mats Professor, Viceprefekt 031-786 1236 mats.ekstrom@gu.se
Eliasson, Erik Universitetsadjunkt 031-786 4096 erik.eliasson@jmg.gu.se
Foresti, Sandra Universitetsadjunkt 031-786 4991 sandra.foresti@jmg.gu.se
Fraenckel, Torbjörn Universitetsadjunkt 031-786 6126 torbjorn.fraenckel@jmg.gu.se
Fredriksson, Magnus Universitetslektor 031-786 1196 magnus.fredriksson@jmg.gu.se
Färdigh, Mathias A. Universitetslektor 031-786 4233 mathias.fardigh@jmg.gu.se
Ghersetti, Marina Universitetslektor 031-786 1215 marina.ghersetti@jmg.gu.se
Grusell, Marie Universitetslektor, Studierektor 031-786 4985 marie.grusell@jmg.gu.se
Hultin-Treutiger, Christina Universitetsadjunkt 031-786 4986 kicki.hultin@jmg.gu.se
Håkansson, Nicklas Universitetslektor 031-786 4944 nicklas.hakansson@jmg.gu.se
Ivarsson, Sara Doktorand 031-786 4988 sara.ivarsson@jmg.gu.se
Jalakas, Heikki Datadriftledare 031-786 4972 heikki.jalakas@jmg.gu.se
Jervelycke Belfrage, Maria Universitetsadjunkt 031-786 4978 maria.jervelycke@jmg.gu.se
Johansson, Bengt Professor 031-786 4984 bengt.johansson@jmg.gu.se
Jones, Christina Studieadministratör 031-786 5179 christina.jones@jmg.gu.se
Löfgren Nilsson, Monica Universitetslektor, Prefekt 031-786 1186 monica.lofgren-nilsson@jmg.gu.se
Löfving, Helena Universitetsadjunkt 031-786 3422 helena.lofving@jmg.gu.se
Malmström, Cajsa Kommunikatör 031-786 1195 cajsa.malmstrom@gu.se
Mårtensson, Daniel Studieadministratör 031-786 1183 daniel.martensson@jmg.gu.se
Nabil, Md Doktorand 031-786 5446 md.nabil@jmg.gu.se
Oleskog Tryggvason, Per Doktorand 031-786 4248 per.oleskog.tryggvason@som.gu.se
Patrona, Marianthi Gästforskare marianthi.patrona@gu.se
Persson, Gustav Doktorand 031-786 4988 gustav.persson@jmg.gu.se
Rodin, Pavel Doktorand 031-786 3831 pavel.rodin@jmg.gu.se
Rybina, Alla Doktorand 031-786 4989 alla.rybina@jmg.gu.se
Sandstig, Gabriella Universitetslektor 031-786 4794 gabriella.sandstig@jmg.gu.se
Shehata, Adam Universitetslektor 031-786 5057 adam.shehata@jmg.gu.se
Sjögren, Maria Doktorand 031-786 4993 maria.sjogren@jmg.gu.se
Strömbäck, Jesper Professor 031-786 4934 jesper.stromback@jmg.gu.se
Sveningsson, Malin Universitetslektor, Docent 031-786 6130 malin.sveningsson@gu.se
Sätereie, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 4999 ulla.satereie@jmg.gu.se
Tengby Holm, Ulrika Universitetsadjunkt 031-786 5177 ulrika.tengby@jmg.gu.se
Theorin, Nora Doktorand 031-786 3859 nora.theorin@jmg.gu.se
Unander, Monika Universitetsadjunkt 031-786 5194 monika.unander@gu.se

Visar 1 - 50 av 58

Visar 81 - 90 av 1908

2018

Värderingsmönster bakom alkoholopinionen
David Karlsson, Sören Holmberg, Lennart Weibull
Ulrika Andersson, Anders Carlander, Elina Lindgren & Maria Oskarson (red) Sprickor i fasaden. Göteborgs universitet: SOM-institutet., Göteborg, SOM-institutet, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Värderingsmönster bakom alkoholopinionen - Tabellbilaga
David Karlsson, Sören Holmberg, Lennart Weibull
Tabellbilaga, Göteborgs universitet, Göteborg, Göteborgs universitet, Övrigt 2018
Övrigt

Polariserat förtroende för nyhetsrapporteringom brottslighet och invandring
Ulrika Andersson
Fejk, filter och faktaresistens - hotar sociala medier demokratin? , Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Nyhetsmedier måste fråga sig om de har råd att ha fel
Bengt Johansson, Lars Truedson, Tomas Andersson Odén
Dagens Nyhter 7 april 2018, Artikel i dagstidning 2018
Artikel i dagstidning

The private side of journalists. Changing practices in journalists’ self-branding on Twitter over time
Ulrika Hedman
68th Annual Conference of the International Communication Association (ICA). Prague, 24-28 May, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Conclusions on the Compass, Context, Concepts, Concerns and Empirical Avenues for Public Relations
Øyvind Ihlen, Piet Verhoeven, Magnus Fredriksson
Public Relations and Social Theory. Key Figures, Concepts and Developments (2nd Edition), New York , Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Selective exposure to public service news over 30 years: the role of political preferences
Peter Dahlgren
68th Annual Conference of the International Communication Association (ICA). Prague, 24-28 May, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reinforcing spirals at work? Mutual influences between selective news exposure and ideological leaning
Peter Dahlgren, Adam Shehata, Jesper Strömbäck
68th Annual Conference of the International Communication Association (ICA). Prague, 24-28 May, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Filterbubblor – ett hotfullt och vilseledande begrepp
Peter Dahlgren
Fejk, filter och faktaresistens – hotar sociala medier demokratin?, Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 81 - 90 av 1908

Sidansvarig: Cajsa Malmström|Sidan uppdaterades: 2018-11-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?