Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för journalistik, medier och kommunikation

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för journalistik, medier och kommunikation
Box 710
405 30 Göteborg
Leveransadress: Seminariegatan 1 B, 413 13 Göteborg
Besöksadress: Seminariegatan 1 B, 413 13 Göteborg

Fax: 031-786 4950
Webbplats: www.jmg.gu.se
Epost: jmg@jmg.gu.se

Prefekt: Monica Löfgren Nilsson

Om enheten

I händelsernas centrum
Nya medier. Dragkamp om opinion och makt. Vad skiljer information från journalistik, PR från reklam och nyheter från propaganda? Vi lever i ett samhälle i förändring, med stora utmaningar att möta. Samtidigt har medielandskapet aldrig varit mer skiftande eller makten över opinionen mer svårfångad.

Mitt i händelsernas centrum står JMG, Institutionen för journalistik, medier och kommunikation vid Göteborgs universitet. En av Nordens mest välrenommerade institutioner inom sitt område, med bredd och djup i både forskning och utbildning. Idag rankas exempelvis vår journalistutbildning som en av landets bästa och många studenter söker sig hit just av den anledningen.

Läs mer...

Senaste publikationer

Politisk nyhetsjournalistik
Jesper Strömbäck
Handbok i journalistikforskning. Andra reviderade upplagan, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Journalistikens nyhetsurval och nyhetsvärderingar
Jesper Strömbäck
Handbok i journalistikforskning. Andra reviderade upplagan., Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Inledning: Journalistiken och behovet av faktabaserad rationalitet
Michael Karlsson, Jesper Strömbäck
Handbok i journalistikforskning. Andra reviderade upplagan., Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Handbok i journalistikforskning. Andra reviderade upplagan.
Michael Karlsson, Jesper Strömbäck
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Handbok i journalistikforskning
Michael Karlsson, Jesper Strömbäck
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

News organizations and routines
Oscar Westlund, Mats Ekström
The Handbook of Journalism Studies, New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Secondary Crisis Communication. A question of Actual or perceived credibility?
Bengt Johansson
PROCEEDINGS OF THE INTERNATIONAL CRISIS AND RISK COMMUNICATION CONFERENCE MARCH 11-13, 2019. ORLANDO FL, USA , Orlando, University of Central Florida, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 60

Namn Titel Telefon E-post
Crouch, David Universitetslektor david.crouch@jmg.gu.se
Patrona, Marianthi Gästforskare marianthi.patrona@gu.se
Copp, Christel Universitetsadjunkt christel.copp@jmg.gu.se
Benkel, Ulf Universitetsadjunkt ulf.benkel@jmg.gu.se
Avenius, Malin Universitetsadjunkt malin.avenius@jmg.gu.se
Roos, Joakim Universitetsadjunkt joakim.roos@jmg.gu.se
von Brömssen, Anna Universitetsadjunkt anna.von.bromssen@jmg.gu.se
Zuiderveld, Maria Forskare maria.zuiderveld@gu.se
Lindgren, Elina Postdoktor elina.lindgren@gu.se
Röhle, Theo Universitetslektor theo.rohle@jmg.gu.se
Mårtensson, Daniel Studieadministratör 031-786 1183 daniel.martensson@jmg.gu.se
Löfgren Nilsson, Monica Universitetslektor, Prefekt 031-786 1186 monica.lofgren-nilsson@jmg.gu.se
Malmström, Cajsa Kommunikatör 031-786 1195 cajsa.malmstrom@gu.se
Fredriksson, Magnus Universitetslektor 031-786 1196 magnus.fredriksson@jmg.gu.se
Börjesson, Britt Universitetsadjunkt 031-786 1203 britt.borjesson@jmg.gu.se
Djerf-Pierre, Monika Professor 031-786 1208 monika.djerf-pierre@jmg.gu.se
Ghersetti, Marina Universitetslektor 031-786 1215 marina.ghersetti@jmg.gu.se
Carlsson, Ulla Professor, UNESCO-professor i yttrandefrihet, medieutveckling och global politik 031-786 1219 ulla.carlsson@gu.se
Westlund, Oscar Universitetslektor 031-786 1228 oscar.westlund@jmg.gu.se
Rybina, Alla Doktorand 031-786 1228 alla.rybina@jmg.gu.se
Ekström, Mats Professor, Viceprefekt 031-786 1236 mats.ekstrom@gu.se
Arnesson, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 2821 johanna.arnesson@jmg.gu.se
Löfving, Helena Universitetsadjunkt 031-786 3422 helena.lofving@jmg.gu.se
Chua, Sherwin Doktorand 031-786 3485 sherwin.chua@jmg.gu.se
Dahlgren, Peter Doktorand 031-786 3831 peter.dahlgren@jmg.gu.se
Johansson, Johannes Doktorand 031-786 3858 johannes.johansson@jmg.gu.se
Theorin, Nora Doktorand 031-786 3859 nora.theorin@jmg.gu.se
Eliasson, Erik Universitetsadjunkt 031-786 4096 erik.eliasson@jmg.gu.se
Färdigh, Mathias A. Universitetslektor 031-786 4233 mathias.fardigh@jmg.gu.se
Oleskog Tryggvason, Per Doktorand 031-786 4248 per.oleskog.tryggvason@som.gu.se
Wiik, Jenny Universitetslektor 031-786 4657 jenny.wiik@jmg.gu.se
Sandstig, Gabriella Universitetslektor 031-786 4794 gabriella.sandstig@jmg.gu.se
Strömbäck, Jesper Professor 031-786 4934 jesper.stromback@jmg.gu.se
Håkansson, Nicklas Universitetslektor 031-786 4944 nicklas.hakansson@jmg.gu.se
Andersson, Dennis Doktorand 031-786 4963 dennis.andersson@gu.se
Wiklund, Måns Administrativ chef, inst 031-786 4966 mans.wiklund@jmg.gu.se
Östlund, Emil Universitetsadjunkt 031-786 4971 emil.ostlund@jmg.gu.se
Jalakas, Heikki Datadriftledare 031-786 4972 heikki.jalakas@jmg.gu.se
Jervelycke Belfrage, Maria Universitetsadjunkt 031-786 4978 maria.jervelycke@jmg.gu.se
Johansson, Bengt Professor 031-786 4984 bengt.johansson@jmg.gu.se
Grusell, Marie Universitetslektor 031-786 4985 marie.grusell@jmg.gu.se
Hultin-Treutiger, Christina Universitetsadjunkt 031-786 4986 kicki.hultin@jmg.gu.se
Ivarsson, Sara Doktorand 031-786 4988 sara.ivarsson@jmg.gu.se
Foresti, Sandra Universitetsadjunkt 031-786 4991 sandra.foresti@jmg.gu.se
Edström, Maria Universitetslektor 031-786 4992 maria.edstrom@gu.se
Sjögren, Maria Doktorand 031-786 4993 maria.sjogren@jmg.gu.se
Waldenström, Amanda Doktorand 031-786 4995 amanda.waldenstrom@jmg.gu.se
Alm, Per Universitetsadjunkt 031-786 4997 per.alm@jmg.gu.se
Vigsö, Orla Professor 031-786 4998 orla.vigso@jmg.gu.se
Sätereie, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 4999 ulla.satereie@jmg.gu.se

Visar 1 - 50 av 60

Visar 1 - 10 av 1995

2019

Politisk nyhetsjournalistik
Jesper Strömbäck
Handbok i journalistikforskning. Andra reviderade upplagan, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Journalistikens nyhetsurval och nyhetsvärderingar
Jesper Strömbäck
Handbok i journalistikforskning. Andra reviderade upplagan., Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Inledning: Journalistiken och behovet av faktabaserad rationalitet
Michael Karlsson, Jesper Strömbäck
Handbok i journalistikforskning. Andra reviderade upplagan., Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Handbok i journalistikforskning. Andra reviderade upplagan.
Michael Karlsson, Jesper Strömbäck
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Handbok i journalistikforskning
Michael Karlsson, Jesper Strömbäck
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

News organizations and routines
Oscar Westlund, Mats Ekström
The Handbook of Journalism Studies, New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Secondary Crisis Communication. A question of Actual or perceived credibility?
Bengt Johansson
PROCEEDINGS OF THE INTERNATIONAL CRISIS AND RISK COMMUNICATION CONFERENCE MARCH 11-13, 2019. ORLANDO FL, USA , Orlando, University of Central Florida, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 1 - 10 av 1995

Sidansvarig: Cajsa Malmström|Sidan uppdaterades: 2018-11-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?